Lodówka turystyczna (samochodowa)

Lodówka turystyczna to urządzenie wręcz niezbędne nie tylko podczas dłuższych wakacji na kempingu, ale także na krótkich wycieczkach, piknikach, weekendowych wyjazdach pod namiot czy na działkę. Warto zaopatrzyć się w taki sprzęt z myślą o wiosenno-letniej rekreacji.

Jaką lodówkę turystyczną wybrać?

Na rynku dostępne są dwa rodzaje lodówek turystycznych: lodówki na wkłady chłodzące i lodówki z zasilaniem elektrycznym.

Lodówki na wkłady sprawdzą się świetnie podczas jednodniowych wypadów na łono natury czy jako podręczna chłodziarka w ogrodzie. Jej użytkowanie jest nieskomplikowane, ale wymaga kilku zabiegów: wkłady należy schłodzić przed umieszczeniem w lodówce produktów spożywczych czy napojów (można włożyć na chwilę do jej wnętrza kostki lodu). Same produkty również powinny być uprzednio schłodzone. Zawsze dokładnie zamykajmy pokrywę lodówki, a w gorące dni starajmy się jak najrzadziej ją otwierać. Wkłady trzymają chłód przeciętnie około 8 godzin; należy oczywiście pamiętać, że lodówka to nie zamrażarka i nie należy w niej przewozić lodów czy łatwo psującej się żywności gdy jedziemy w długą podróż, zwłaszcza w upale.

Bardziej konkretnym rozwiązaniem jest samochodowa lodówka z zasilaniem elektrycznym. Urządzenie tego typu utrzyma niską temperaturę dłużej i zawsze można je naładować korzystając choćby z zapalniczki samochodowej (dotyczy to lodówek z zasilaniem 12 V).

Koniecznie zwróćmy uwagę na izolację – w tańszych lodówkach elektrycznych jest to często styropian, w bardziej nowoczesnych – specjalna pianka termoizolacyjna, która zdecydowanie skuteczniej będzie utrzymywać niską temperaturę.

Jeśli chcemy wykorzystywać lodówkę w podróży samochodowej, zdecydujmy się na uniwersalne urządzenie samochodowo-sieciowe z zasilaniem 12 V i 230 V. Takie parametry umożliwią podłączenie lodówki do prądu oraz, w razie konieczności, do gniazda zapalniczki – w tym drugim przypadku, by nie rozładować akumulatora, nie należy pozostawiać lodówki podłączonej do gniazda na dłużej niż 2 – 3 godziny.

Jak korzystać z lodówki samochodowej?

Do lodówki samochodowej również należy wkładać produkty schłodzone – sprzęt nie ma takiej mocy chłodzenia jak klasyczna lodówka; początkowo będzie raczej utrzymywać temperaturę, a chłodzić zacznie dopiero po ok. 4-5 godzinach pracy, kiedy to wnętrze lodówki osiąga temperaturę około 5 stopni Celsjusza. Należy chronić urządzenie przed przegrzaniem i bezpośrednim nasłonecznieniem oraz zapewnić mu dobrą wentylację – nie zasłaniajmy wlotów powietrza. Podczas długiej podróży możemy po prostu przewrócić lodówkę na bok.

Bardziej zaawansowane lodówki elektryczne mają są wyposażone w praktyczną funkcję podgrzewania, elektroniczny termostat z dotykowym panelem sterowania, a nawet wewnętrzną pamięć.

Najbardziej nowoczesnym, ale także najdroższym rozwiązaniem są lodówki kompresorowe. Urządzenia takie mają o wiele lepszą wydajność chłodzenia niż tradycyjne lodówki termoelektryczne. Produkty pozostają schłodzone nawet w ekstremalnych temperaturach; lodówka kompresorowa ma też możliwość mrożenia. Oczywiście jakość i bezawaryjność takiej lodówki będzie zależeć przede wszystkim od klasy kompresora.

Pozostaje jeszcze kwestia pojemności – uniwersalna wielkość typowej lodówki turystycznej, zdolna do zaspokojenia podstawowych potrzeb pobytowych dwóch-trzech osób, a zarazem poręczna i optymalnie funkcjonalna to około 20 – 25 litrów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*