lakier do drewna

Lakierowanie drewna, jak zrobić to poprawnie

Drewno to piękny i szlachetny materiał, którym chętnie się otaczamy. Często budujemy ogrodzenia, altany czy drewniane parawany. Jeśli chcemy, by długo wyglądały ładnie, musimy odpowiednio o nie dbać. Trwałość wykonanych z tego materiału podłóg lub mebli w znacznym stopniu poprawi stosowanie zabezpieczenia w postaci lakieru do drewna czy impregnacji.

Jak ochronić drewno? Kiedy wybrać lakier do drewna?

Na drewno działa wiele czynników, które obniżają jego trwałość i negatywnie wpływają na jego wygląd. Jeśli nie poddamy go impregnacji, wilgoć, mróz, upały, promienie UV i korozja biologiczna (czyli działanie insektów i grzybów) będą powoli je niszczyły. Drewno poddawane działaniu wilgoci zaczyna gnić i staje się podatne na działanie grzybów. Nawet jeśli będziemy bardzo ostrożni, na podłogę czy biurko może wylać się woda. W związku z tym, drewno trzeba zabezpieczyć produktem, który stworzy ochronną powłokę, czyli lakierem do drewna. W sklepach znajdziemy lakiery rozpuszczalnikowe i na bazie wody. Lakiery rozpuszczalnikowe tworzą bardzo twarde i odporne na uszkodzenia powłoki, którym nie zaszkodzi także wilgoć i działania detergentów. Ich głównym składnikiem jest rozpuszczalnik, który ma charakterystyczny, bardzo nieprzyjemny zapach wydzielający się podczas wysychania powierzchni. Zawarte w lakierze do drewna żywice chronią drewno przed wilgocią. Wiążą pigment, tworząc nieprzepuszczalną dla wody warstwę, która nie przeszkadza w przenikaniu pary wodnej.

Jak przygotować powierzchnię do malowania? Jak nakłada się lakier do drewna?

Przed nałożeniem lakieru do drewna, podłogę trzeba dobrze oczyścić. Zanim zaangażujemy do pracy cyklinarkę, po prostu dobrze zamiećmy podłogę, warto ją także dokładnie umyć. Pozostawione na podłodze kamyki czy śmieci mogą bowiem zniszczyć cyklinarkę. Parkiet trzeba bowiem wycyklinować, co sprawi, że podłoga będzie gładka i pozbawiona plam. Możemy także użyć wiertarki z przypiętymi kołami cyklinującymi, ale taki sposób ściągania starej warstwy lakieru czy farby jest czasochłonny i wymaga dużej siły. Dobrej jakości lakiery do podłogi nie wymagają podkładów, ale trzeba pamiętać, by przed malowaniem dobrze wymieszać składniki lakieru, mocno potrząsając puszką. Jeśli nakładamy lakier poliuretanowy, wcześniej musimy nałożyć grunt. Nakładamy dwie lub trzy warstwy preparatu, pamiętając, by między kolejnymi malowaniami lakier dobrze wysechł. Nie można nakładać kolejnej warstwy lakieru do drewna zanim poprzednia nie wyschnie, gdyż będzie to brzydko wyglądać, a podłoga straci swoje właściwości.

Jeśli odpowiednio zakonserwujemy drewno, będzie długo pięknie wyglądać. Na drewniane produkty narażone na działanie wody nałóżmy lakier do drewna, który zabezpieczy je na kilka lat. Pamiętajmy, że przed nakładaniem produktu trzeba dobrze przygotować remontowane powierzchnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*