Dlaczego farba do kuchni musi być specjalna?

Kuchnia to pomieszczenie, które jest niezwykle mocno eksploatowane. Narażone jest więc na zużycie, ale i na działanie substancji, które mają wpływ na wygląd znajdujących się w niej przedmiotów. Wszystkie znajdujące się w niej elementy są poddawane codziennie kwasom pochodzącym z jedzenia, działaniu detergentów, a także bardzo dużej ilości wilgoci. Dlatego wybierając farbę do kuchni trzeba zwrócić uwagę na to, by tworzyła trwałe i mocne powłoki.

Jakie farba do kuchni jest najlepsza?

W kuchni łatwo o plamy. Wystarczy, że zbyt mocno zamieszamy gotujący się w garnku sos pomidorowy, a na ścianie pojawia się czerwona plama. Ponadto czasami pryska tłuszcz. Okolice kuchenki warto więc zabezpieczyć płytkami czy szkłem. Pozostała powierzchnia powinna być pomalowana farbą do kuchni. Idealnym wyborem do są farby lateksowe. Mają one 4 klasy, które określają, jak bardzo farby są odporne na plamy, czyli czy można je zmywać na mokro czy też tylko na sucho. Do malowania kuchni najlepsze są preparaty I klasy. Farba tego typu zastąpi płytki, gdyż

jest odporna nawet na intensywne szorowanie na mokro. Farby klasy II i III możemy użyć tam, gdzie mogą pojawić się plamy, ale już nie tak uporczywe jak w kuchni. Poza typowymi dla tego typu farby właściwościami, mają ona dodatki, które zapobiegają rozwojowi pleśni i grzybów w pomieszczeniach, które są narażone na działanie wilgoci. W sklepach znajdziemy także farby o specjalnej formule, które w składzie mają substancje stabilizujące ilość patogennych (czyli wywołujących choroby) bakterii i grzybów na ścianie. W składzie farby jest czyste srebro, które posiada właściwości biobójcze cały czas, gdy farba lateksowa jest na powierzchni ściany.

Jaką farbę do kuchni można kupić?

Do kuchni świetnie nadaje się farba ceramiczna, która tworzy powłoki bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne i płowienie. Mamy więc pewność, ze taka farba nie będzie zmieniać koloru pod wpływem światła. Farby ceramiczne tworzą gładką i intensywnie połyskliwą powierzchnię, więc nie będą pasować do wszystkich kuchni. Polecaną farbą do kuchni jest wcześniej wspomniana farb lateksowa. Można kupić także farbę tablicową, którą coraz częściej maluje się kuchnie. Farba tworzy gładką i połyskliwą powierzchnię, która jest całkowicie odporna na szorowanie. Ponadto na takiej ścianie zostawiać napisane kredą wiadomości dla domowników. W sklepach z farbami znajdziemy również farby akrylowe, które dobrze uszczelniają powierzchnię, ale ich zwyczajna wersja może nie być odporna na szorowanie. Przy zakupie farby akrylowej do kuchni zwróćmy uwagę na to, czy producent rekomenduje jej wykorzystanie w tym pomieszczeniu.

Dostępne w sklepach farby są produktami o bardzo wysokiej jakości. Wybierając farbę do kuchni zwróćmy uwagę, czy producent rekomenduje jej używanie w tym pomieszczeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*